Erkan Baş “Hayalini” Anlattı: “TRT Yargı”

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, ‘TRT Yargı diye bir kanal oluşturalım. Bütün bu yargılama süreçlerini şeffaf biçimde versin, (suçlanan) çıksın savunmasını yapsın’ ifadelerini kullandı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Medyascope’ta yayınında gündeme dair soruları yanıtladı.Baş, ‘Hesaplaşacağız diyorsunuz. Helalleşmeyeceğiz, hesap soracağız. Nereden başlayacaksınız?’ sorusuna şu cevabı verdi: 

‘Şöyle yanlış anlaşılıyor. O yüzden hassas bir şekilde ifade etmeye çalışayım. Biz şunu söylüyoruz; Türkiye 20 yıldır çok kötü yönetildi. Bilerek ve isteyerek ülke bir uçurumun eşiğine doğru getirildi ve bu süreçte çok suç işlendi. Şimdi ilk yapılması gereken şey ne? Bu sürece bir son vermek. Bu hepimizin ortak görevi. Belki işte Millet İttifakı ile aramızdaki farkı da öyle tarif edeyim. Bu konuda ortaklaşıyoruz. Ben bu konuda Türkiye’nin çok büyük bir çoğunluğunun ortaklaştığını görüyorum. Neyin gitmesi konusunda hiçbir tartışma yok. Gitmesi gereken belli. 

Peki sonra ne yapılacak? Biz diyoruz ki; eğer bu 20 yılda işlenen suçların failleri bağımsız, tarafsız, adil mahkemelerde yargılanmazlarsa, eğer suçlu değillerse aklanmazlarsa ama eğer suçlularsa cezalandırılmazlarsa önümüzdeki yıllar için bu tehlike devam eder. Türkiye yeniden aynı türbülanslara girer. Yeniden aynı karanlıkları yaşar. O yüzden şu ayrımı belirtmek istiyorum; suçluların hesap vermesi gerekir. Örneğin, hiç kimse Mısra Öz’ün evladını kaybetmesine neden olan katliamın üzerini kaza diye örtemez. Bunlar hesap verecekler.’

“TRT yargılama süreçlerini yayınlasın” ?

‘Hesaplaşmanın bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum’ diyen Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Buradan geri adım atamayız. Bunu da açık söylüyorum; AKP işlediği suçların farkında. Bizim bu cümlemizi şöyle kullanıyorlar; sanki Türkiye İşçi Partisi, AKP’ye çeşitli zamanlarda oy vermiş herkesi suçlu görüyormuş gibi. Asla böyle bir şey yok. Ben tam tersini düşünüyorum. AKP’nin tepesine çöreklenmiş küçük bir suçlular grubu var. Bunlar o diğer insanları suçlarına ortak ederek o ilişkiler ağı içinde tutarak iktidarlığını sürdürebileceklerini düşünüyorlar ve insanları korkutarak baskıyla, ‘eğer biz gidersek siz de yargılanacaksınız, siz de hesap verceksiniz.’ Hiç suç işlememiş yurttaşlarımızın hiçbir kaygıya kapılmasına gerek yok. Suçlularsa korksunlar. Ve şunu da söyledik; hayalimi söylüyorum. Diyorum ki TRT’de TRT Yargı diye bir kanal oluşturalım. Bütün bu yargılama süreçlerini açık şeffaf biçimde versin, çıksın savunmasını yapsın. 

Ben defalarca yargılandım, çeşitli sözlerim ve eylemlerim nedeniyle. Hiçbir zaman da mahkemeye çıkıp ‘ben o sözü söylemedim, ben o eylemi yapmadım’ demedim. Bütün dava dosyaları ortada ve aklandım. Beraat ettim hepsinden bugüne kadar. Bu arkadaşlara da bu şansı vereceğiz. Vatandaş bunların suçlu olduğunu düşünüyor. Uluslararası hukuk standartlarında, şeffaf bağımsız mahkemelerde yargılanacaklar. Halkımız da TRT’de yargıda bunları izleyecek. Halkımız da karar verecek, mahkemeler de karar verecek. ‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir