Millet İttifakı’nda parti genel başkanları milletvekili listelerine girmeyecek

Ortak cumhurbaşkanı adayı olarak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu belirleyen Millet İttifakı, bundan sonraki süreçte milletvekili adaylarının liste çalışmalarını yapacak.

Edinilen bilgiye göre; partilerin her biri daha önce açıkladıkları gibi kendi logolarıyla seçime girecek. Bu nedenle 6 parti de 41 ilde milletvekili adayı gösterecek. Kalan 40 ilde ise, kurmaylar farklı ittifak modellerini ele alacak.

YSK’nin resmi seçim takvimine kadar çalışmaların hızla gerçekleşeceğini söyleyen kurmaylar, “10 Mart’ta seçim kararı alındıktan sonra, resmi takvimin işlemeye başlayacağı tarihe kadar yoğun bir çalışma olacak. Partiler 40 ilde nerede milletvekili adayı çıkartmak istediğini önce kendi içinde değerlendirecek. Ardından bunlar 6’lı masaya getirilecek. Burada çakışanlar var mı yok mu bakacağız. Ona göre ortak bir karar alacağız” diyor.

Nisan başına kadar bu çalışmaların bitebileceği, “çalışmalar sırasında da herhangi bir kriz yaşanmasının beklenmediği” söyleniyor. CHP’nin ve İYİ Parti’nin neredeyse her ilde milletvekili adayı göstermeyi istediği, “bu nedenle ortaklık yapılacak illerin sınırlı tutulmasının düşünüldüğü” belirtiliyor.

KRİTİK İLLERDE ORTAK LİSTE

Masadaki diğer partilerin “40 ilde ortak listeye il tercihi olmaksızın sıcak baktığı, kararın masada belirlenmesini kabul ettiği” aktarılıyor. Ortak listenin hazırlanacağı 40 ilde ise, illerin milletvekili sayılarına ve ittifakların oy oranlarına bakılacağı belirtiliyor. Partilerin kurmayları, Tunceli ve Bayburt gibi Yüksek Seçim Kurulu’nca sadece 1 milletvekili ile temsil edileceği açıklanan illerde tek bir listeden seçime girebileceğini söylüyor.

Kurmaylar ayrıca, “Cumhur İttifakı’nın son seçimlerde yüzde 70’in üzerinde oy aldığı Yozgat, Bayburt gibi iller var. Böyle yerlerde seçimin kazanılması için ortak listeyle girilebilir” değerlendirmesini yapıyor.

Öte yandan, 2002 seçimlerinden bu yana milletvekili olan CHP lideri Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığı nedeniyle 21 yıl sonra ilk defa milletvekili adayı olmayacak. 6’lı masadaki diğer liderler de cumhurbaşkanı yardımcılığına atanacakları için onlar da bu seçimde milletvekili adaylığı listelerinde yer almayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir