Pampas otu nedir? Pampas otunun dökülmemesi için ne yapılmalı?

Pampas otu, saz püskülü olarak da bilinen bir bitkidir. Son zamanlarda ev dekorasyonlarında dekoratif bir ürün olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ana vatanı Güney Amerika olan pampas otu, yaklaşık olarak 3 metreye kadar uzamaktadır. Toplam 25 farklı türü olan bu bitkinin birden fazla renk seçeneği de mevcut.

Pampas otu, ilk zamanlar da yeşil ve keskin yapraklıdır. Kuruması için bolca güneşe ihtiyaç vardır. Bu yüzden güneş alan bir köşede, vazo içerisinde kullanılması önerilir. Hem uzun ömürlü hem de diğer çiçeklere göre oldukça zahmetsizdir.

PAMPAS OTU BAKIMI NASIL YAPILIR?

Pampas otu, bol güneş alan bir köşede tutulmalıdır. Diğer kesme çiçekler gibi su dolu bir vazo istemez. Yapraklarının sağlıklı kalması ve dolgunluğunu kaybetmemesi için belli aralıklarla sulanması gerekir. Bu işlem için sprey şişesine su koyarak yapraklarına sıkın. Bu aşamada çok fazla ve yakın mesafeden su sıkmamaya özen gösterin. Aksi takdirde yapraklar bir anda sönecektir.

Pampas otu gün ışığı aldıkça kuruyacak ve yapraklarını dökmeye başlayacaktır. Peki, ev dekorasyonlarının vazgeçilmezi haline gelen pampas otunun dökülmemesi için neler yapmalıyız?

İşte pampas otunun dökülmesini en aza indirecek öneriler…

PAMPAS OTUNUN DÖKÜLMEMESİ İÇİN NE YAPILMALI?

  • Pampas otunu koyacağınız vazonun ağzı geniş olmamalıdır. Sabitlenmeyen pampas otu sapları her harekette sallanarak fazlaca dökülür. Bu durumda vazoyu değiştirebilir ya da pampas otunun saplarını kesebilirsiniz.
  • Pampas otunu vazonun içerisine koymadan önce hafifçe sallayın. Bu aşamada dökülmek üzere olan tüm yapraklar dökülecek ve uzun bir süre dökülme olmayacaktır.

  • Pampas otunu vazoya koyduktan sonra istediğiniz şekilde duruşunu ayarlayın. Ardından saç spreyi sıkarak yapraklarını sabitleyin. Bu sabitleme sayesinde yapraklar donacak ve dökülme yok denecek kadar azalacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir