Sevinen ihracatçı oldu: Yüzde 15 düştü

Merkez Bankası (TCMB) reeskont kredilerinin maliyetini düşüren, firma başı limitleri ve yararlanabilecek ihracatçı firma sayısını artıran düzenlemeye gitti.

Bankacılardan alınan bilgiye göre TCMB, uygulama talimatında ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri faizi hesaplama yönetiminde yaptığı değişikliğe göre, reeskont kredilerinin toplam faiz maliyeti, TCMB politika faizi seviyesini aşmayacak.

TL KREDİLERİN MALİYETİ 15 PUAN AZALACAK

Bankacılar maliyetler dahil mevcut yüzde 43 ila yüzde 45 civarında kullandırılan ilgili kredilerin toplam maliyetinin yeni adımın ardından yüzde 30’a inaceğini kaydetti. Böylelikle ihracatçılara ilişkin kullandırılan ilgili kredilerin TL maliyeti 15 puan azalacak.

Değişiklikle mikro işletmeler için reeskont limiti 5 milyon TL, küçük işletmeler için 50 milyon TL, orta ölçekli işletmeler için de 250 milyon TL olarak yukarı güncellendi.

TCMB’nin bir diğer değişikliği ise net ihracat kriterinin hesaplanmasında firmaların yatırım malı ithalatının dışarıda bırakmak oldu. Bu değişiklikle reeskont kredilerinden yararlanabilecek ihracatçı firma sayısı artacak.

Bugünkü karar, muhalefet vekillerinin TCMB’nin mecliste yaptığı sunumda “politika faizinin yüzde 30’da olmasına karşın ihracatçıların yüzde 45’in altında faizle finansman bulamadıkları” yönündeki eleştirilerinden kısa süre sonra geldi. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, mecliste toplam maliyetleri dikkate alan düzenleme yapılabileceği sinyali vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir