Kurtulmuş, ‘Çözeceğine inansam Meclis’i toplantıya çağıracağım’ demiş

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP’nin tutuklu milletvekili Can Atalay için olağanüstü toplantı çağrısını reddetti. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Meclis Başkanı ile aralarında karar öncesi geçen telefon görüşmesini anlattı.

CHP’nin Parlamento Muhabirleri Derneği’ni ziyareti esnasında konuşan Günaydın, Numan Kurtulmuş’un kendisine Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırmayı rutine dönüştürmemek gerektiğini söylediğini aktardı.

Günaydın, Kurtulmuş’un “Meclis’in bu konuyu çözebileceğine binde bir inansam ben çağıracağım” dediğini de sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

CHP, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, TİP Hatay milletvekili Can Atalay’ı Anayasa Mahkemesi kararına rağmen tahliye etmemesiyle ilgili genel görüşme yapılması istemiyle Meclis Genel Kurulu’nun olağanüstü toplanması için Meclis Başkanlığı’na başvuru yapmıştı.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ise başvuruya, “Hukuken çalışmalarını sürdürdüğü bir dönemde TBMM Başkanının doğrudan veya istem üzerine TBMM’yi toplantıya çağırması, Anayasa ve İçtüzüğe göre mümkün değildir” diyerek yanıt verdi.

Kurtulmuş şu açıklamayı yaptı:

“Bilindiği üzere TBMM Genel Kurulunun 26 Aralık 2023 tarihli 47’nci birleşiminde Genel Kurulun 28 Aralık 2023 ile 2, 3, 4, 9, 10 ve 11 Ocak 2024 tarihlerinde toplanmaması yönünde karar alınmıştır. İçtüzüğün 5’inci ve 6’ncı maddeleri kapsamında tatil veya ara verme yönünde alınmış bir karar bulunmamaktadır. Dolayısıyla, TBMM’nin hukuken çalışmalarını sürdürdüğü, ihtisas ve araştırma komisyonlarının toplanarak karar alabildikleri bir dönemde TBMM Başkanının doğrudan veya istem üzerine TBMM’yi toplantıya çağırması, Anayasa’nın 93’üncü ve İçtüzüğün 7’nci maddelerine göre mümkün değildir.

Anılan tarihlerde toplanmama kararı almış olan Genel Kurulun, İçtüzüğün 54’üncü maddesi uyarınca 16 Ocak 2024 saat 15.00’te toplanacağı malumunuzdur. Bu bağlamda, toplantı için talep ettiğiniz tarih değerlendirilmiş ve toplantı talebine konu genel görüşme önergesinin gündeme alınıp alınmayacağı hususunun Genel Kurulun 16 Ocak 2024 Salı günkü birleşiminde ele alınabileceği sonucuna varılmıştır. Yukarıda belirtilen nedenlerle talep ettiğiniz tarihte İçtüzüğün 7’nci maddesi uyarınca toplantı yapılmasına gerek görülmemiştir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir